De Participatiewet is er om een toereikend en voorspelbaar bestaansminimum te garanderen. Op dit moment voorziet de wet hier onvoldoende in. Daarom is een fundamentele herziening nodig, zodat het vertrouwen van de inwoners toeneemt en gemeentelijke ambtenaren meer ruimte krijgen om te kijken naar individuele omstandigheden. De wet wordt de komende jaren herzien, waarbij we 3 sporen bewandelen om de gestelde doelen te halen.
Nieuws
Participatiewet in balans: 3 sporen
Spoor 1
In 2025 starten we met de implementatie van spoor 1. Dit spoor bevat 23 wijzigingen om de wet op korte termijn beter te laten aansluiten op de omstandigheden van inwoners.
Spoor 2
Naast de korte termijn wordt in spoor 2 gewerkt aan een fundamentele herziening van de Participatiewet op de lange termijn. Dit moet bijdragen aan vertrouwen, eenvoud en de menselijke maat.
Spoor 3
Naast spoor 1 en spoor 2 werken we in spoor 3 aan de cultuuromslag die nodig is om bij de uitvoering van de Participatiewet meer uit te gaan van vertrouwen en de menselijke maat.
Laatste stand van zaken
Bekijk de veelgestelde vragen en antwoorden
Blijf op de hoogte en abonneer u op onze nieuwsbrief.
Heeft u vragen, opmerkingen of suggesties? Mail naar participatiewet@vng.nl.
Download het overzicht met de 23 wijzigingen en implementatiemomenten
Ondersteuning Participatiewet in Balans
Webinars, kennisvideo's en podcasts
- Diverse beknopte kennisvideo’s over de wijzigingen en de bedoeling van de wet
- Podcast van SAM ‘De val van het kabinet: wat betekent dat voor de Participatiewet in Balans?’
- Webinar over de implementatie van de Participatiewet van Divosa en VNG (10 juni 2025)
Agenda
Praktijkvoorbeelden
Kennisomgeving preventie, toezicht en naleving Participatiewet
In de kennisomgeving Participatiewet vindt u informatie en instrumenten waarmee u preventie, toezicht en naleving binnen uw gemeente kunt inrichten. De kennisomgeving is bedoeld voor iedereen die betrokken is bij de uitvoering van de Participatiewet.
Aan de slag met de Gemeentelijke Uitvoering
Samen met gemeenten werken we aan het sterker en slimmer maken van de uitvoering. We kopen samen in, werken samen aan nieuwe producten en diensten en spreken standaarden af. Dat doen we vanuit de Gezamenlijke Gemeentelijke Uitvoering (GGU), het bijbehorende fonds GGU en subsidies vanuit het rijk. Elke gemeente draagt bij aan het fonds GGU en kan gebruik maken van de collectieve oplossingen.
Hieronder staan de producten, diensten en programma’s die helpen om uw dienstverlening te verbeteren.
Publicaties & Brieven
