De VNG heeft 2 nieuwe modelverordeningen gepubliceerd: de Model Re‑integratieverordening Participatiewet en de Model Verordening maatregelen Participatiewet, IOAW en IOAZ. We adviseren gemeenten om de nieuwe verordeningen voor 1 januari 2027 vast te stellen.
Nieuws
Nieuws
De Tweede Kamer heeft op 2 juli ingestemd met het wetsvoorstel Handhaving sociale zekerheid. De wet treedt op 1 januari 2027 in werking en biedt gemeenten meer ruimte om passend en evenredig te handhaven.
Met de wijziging van Artikel 9 van de Participatiewet krijgt maatschappelijke participatie een bredere invulling. Maatschappelijke participatie bestaat uit onbetaalde activiteiten die bijdragen aan deelname aan het maatschappelijk leven.
Als een jongere van 18, 19 of 20 jaar oud een beroep doet op aanvullende bijstand voor levensonderhoud, is het aan de gemeente om te bepalen of er sprake is van noodzakelijke kosten van het bestaan die hoger zijn dan de jongerennorm én of de ouders aan hun onderhoudsplicht kunnen voldoen.
De handreiking voor de Participatiewet in Balans is vernieuwd. De handreiking biedt u inzicht in de 23 wijzigingen die onder spoor 1 van de Participatiewet in Balans vallen. U krijgt als gemeente inzicht in de wijzigingen en wat de wijzigingen in de praktijk voor gemeenten betekenen.
Gemeenten steunen het wetsvoorstel Handhaving sociale zekerheid, dat regelt hoe om te gaan met fouten en overtredingen in de bijstand en andere regelingen. In plaats van standaard boetes komt er meer ruimte voor maatwerk. We zien dit als een stap vooruit, maar het moet in de uitvoering wel werkbaar blijven.
Door een wetswijziging van de Algemene wet inkomensafhankelijk regelingen per 1 januari 2026 komen meer alleenstaande ouders in aanmerking voor de ALO-kop (de verhoging van het kindgebonden budget). Dit heeft direct gevolgen voor gemeenten die deze verhoging tot nu toe zelf via de bijstand compenseerden.
Gemeenten staan aan de vooravond van belangrijke wijzigingen binnen het sociaal domein. De Participatiewet wordt gewijzigd en de Wet handhaving sociale zekerheid wordt later dit jaar verwacht.
Graag nodigen wij u uit voor een regionale ontmoeting over de ontwikkelingen in de Participatiewet in Balans.
In samenwerking met gemeenten hebben we 15 modelbrieven herschreven in begrijpelijke taal. Het gaat om brieven binnen de domeinen Participatiewet, Wmo en burgerzaken.