VNG Magazine nummer 20, 20 december 2024
Tekst: VNG
Terugblik College voor Arbeidszaken 20 november 2024
Tijdens deze vergadering van het college en WSGO-bestuur stonden onder andere de volgende punten op de agenda: een terugkoppeling van de onderhandelingen over de Cao Gemeenten/SGO en Cao Aan de slag en het onderwerp zzp.
Terugkoppeling onderhandelingen Cao Gemeenten/SGO
De VNG, WSGO en vakbonden hebben op vrijdag 15 november hun inzetten toegelicht. Werkgevers gaven aan voor stabiliteit en continuïteit te willen gaan in deze financieel moeilijke tijden. De drie vakbonden hebben een grote wensenlijst neergelegd die in de ogen van werkgevers niet past bij de financiële situatie van de sector. Naar aanleiding van dat overleg hebben de VNG en WSGO de vakbonden gevraagd om te komen tot een prioritering van hun voorstellen. Tijdens het overleg op woensdag 4 december gaven de bonden aan pas te willen prioriteren na een loonbod door de werkgevers. De VNG en WSGO gaan zich bezinnen op een volgende stap om uit deze impasse te komen.
Terugkoppeling Cao Aan de slag
Op woensdag 13 november vond een eerste gesprek plaats met de bonden over de Cao Aan de slag. De bonden hebben hun wensenlijst kenbaar gemaakt voor 2025 en voor de toekomst. Aangezien er in het bestuurlijke overleg met het ministerie van SZW vooralsnog geen financiële toezegging is gedaan, is het overleg over een nieuwe cao opgeschort tot er meer duidelijkheid is.
Zzp en schijnzelfstandigheid
Cristel van de Ven, voorzitter van de Vereniging Zelfstandigen Nederland (VZN), was uitgenodigd om te vertellen over het onderwerp zzp. Nederland kent een hoog percentage flexwerkers en staat met 35 procent op de eerste plaats in de EU. In de gemeentelijke sector ligt het percentage externe inhuur echter lager. Wel zijn er door cao-partijen in de vorige cao al enkele afspraken gemaakt in verband met de risico’s en nadelen van het inzetten van veel zzp’ers.
Eén van de risico’s is schijnzelfstandigheid. De Belastingdienst gaat werkgevers hierop controleren, want per 2025 vervalt het handhavingsmoratorium. In de vorige cao is afgesproken dat een arbeidsovereenkomst het uitgangspunt is en dat de omvang van externe inhuur wordt gemonitord.
De voorzitter van de VZN (h)erkent de risico’s. Ze sluit af met enkele aandachtspunten die belangrijk zijn zoals duidelijke criteria voor zelfstandig ondernemerschap, voorwaardelijke fiscale faciliteiten en sociale zekerheid voor alle werkenden, ook zzp’ers.
Terugblik Commissie Raadsleden & Griffiers 7 november 2024
De VNG-commissie Raadsleden & Griffiers kwam op donderdag 7 november bijeen. Belangrijkste onderwerp van de agenda was de concept-Model Participatieverordening en bijbehorende implementatiehandleiding.
Advies: verduidelijk positie en verantwoordelijkheid gemeenteraad
De VNG verstuurt binnenkort een ledenbrief over de Model Participatieverordening (zie ook pagina 32). De modelverordening schetst twee varianten van mogelijke verordeningen. Vanuit de commissie wordt geadviseerd om de positie en verantwoordelijkheden van de gemeenteraad te verduidelijken in de toelichting op de modelverordening. De raad stelt de kaders op voor de uitvoering door het college. Als de gemeente een participatieverordening heeft vastgesteld is er altijd de mogelijkheid om meer te doen dan vastgelegd is in de verordening.
Afronding modelinstructie griffier
Ook kwam de voortgang inzake de afronding van de modelinstructie griffier ter sprake. Naar verwachting wordt een aangepaste modelinstructie besproken in de eerstvolgende commissievergadering.
Actieplan verbetering zichtbaarheid raadsleden en griffiers
De commissie heeft het actieplan nagelopen ter verbetering van de zichtbaarheid van de raadsleden en griffiers binnen en buiten de VNG-governance. Onderdeel daarvan is dat er meer verbinding wordt gelegd met de overige commissies binnen de VNG. De verbinding wordt gelegd vanuit de relatie en de inhoud. Tijdens de VNG Bestuurdersdag van vrijdag 29 november heeft de commissie ideeën hierover opgehaald.
Meer over de commissies en het vergaderschema: vng.nl/vereniging