Op deze webpagina vindt u formats en voorbeelden van de onderbouwing van de BOPA en besluiten tot vergunningverlening.
Aandachtspunten bij gebruik:
- De formats en voorbeelden zijn bedoeld ter inspiratie en niet om letterlijk over te nemen. Ga altijd na wat in uw situatie van toepassing is.
- Na publicatie van de formats en voorbeelden kan altijd sprake kan zijn van voortschrijdend inzicht. Zie ook de publicatiedatum bij elk document.
Adviesbureau Rho heeft in opdracht van de VNG een sjabloon opgesteld voor de onderbouwing bij de buitenplanse omgevingsplanactiviteit.
Publicatie: 30 december 2024
Sjabloon onderbouwing bij de buitenplanse omgevingsplanactiviteit (pdf, 383 kB)
De gemeente Almelo heeft een (concept) format ontwikkeld voor de onderbouwing van de evenwichtige toedeling van functies aan locaties (ETFAL) van een BOPA. De verwachting is dat dit format vooral bruikbaar zal zijn voor ‘grotere’ BOPA’s. Voor ‘kleine’ BOPA’s volstaat mogelijk een vergelijkbare maar minder uitgebreide variant.
Publicatie: oktober 2023
U vindt hier 2 voorbeelden van de onderbouwing van een BOPA. Ze zijn bedoeld ter inspiratie. De voorbeeld-BOPA's zijn bij het opstellen juridisch representatief en geven een mooi inzicht in hoe een BOPA eruit kan zien.
Het gaat om de volgende 2 casussen:
- Energielandgoed Wells Meer in de gemeente Bergen
- Een gezondheidscentrum in Bruinisse, gemeente Schouwen-Duiveland
Naast de 2 onderbouwingen vindt u hier ook de 2 bijbehorende besluiten omgevingsvergunning en een collegevoorstel.
NB: In de documenten worden de voorbeelden aangeduid met de term 'basismodellen'.
Totstandkoming
Deze voorbeeld-BOPA’s zijn opgesteld door Kennislab, in opdracht van het programma Aan de slag met de Omgevingswet en de VNG. Kennislab is een samenwerking van stedenbouwkundig adviesbureaus.
In deze opdracht werden voorbeelden opgesteld van de BOPA en van het omgevingsplan (zie hier voorbeelden omgevingsplan). Gemeenten kunnen deze voorbeelden gebruiken bij het faciliteren van gebiedsontwikkeling onder de Omgevingswet.
Publicatie: augustus 2022
Bestanden
- Voorbeeld omgevingsvergunning buitenplanse omgevingsplanactiviteit Bergen (pdf, 529 kB)
- Voorbeeld omgevingsvergunning buitenplanse omgevingsplanactiviteit Schouwen-Duiveland (pdf, 530 kB)
- Besluit omgevingsvergunning BOPA Bergen (docx, 30 kB)
- Besluit omgevingsvergunning BOPA Schouwen-Duiveland (docx, 32 kB)
- Collegevoorstel BOPA (docx, 22 kB)
Meer informatie
In de VTH Netwerkbijeenkomst van 29 juni 2022 hebben de opstellers een toelichting gegeven op deze voorbeeld-BOPA’s. Kijk de sessie hier terug (scroll op de pagina tot de 4e sessie)
Het Stappenplan BOPA en wijzigen omgevingsplan bevat naast het stappenplan een bijlage (zie pagina 69 en verder) met een format voor de ‘goede onderbouwing van de effecten op de fysieke leefomgeving’.
Het rapport is opgesteld door adviesbureau BRO in opdracht van de gemeenten Waalwijk, Loon op Zand, Halderberge, Oisterwijk, Heusden, Steenbergen, Etten-Leur, Drimmelen, Rucphen, Altena en Dongen
Publicatie: januari 2022