Nieuws
Tijdens de zomer kunnen sommige mensen door hitte gezondheidsproblemen krijgen. Het RIVM, het KNMI, de GGD'en, het Nederlandse Rode Kruis en verschillende brancheorganisaties in de zorg werken met elkaar samen om de gevolgen van hitte voor de gezondheid van kwetsbare personen te beperken.
De VNG heeft besloten om de samenwerking met de Gemeentezorgspiegel van Vektis per 31 december 2024 te stoppen. Uit de evaluatie in 2024 blijkt de impact van en waardering voor de Gemeentezorgspiegel door gemeenten als onvoldoende te worden ervaren voor het continueren van de samenwerking.
De Kamer debatteert op 15 april over GGZ en suïcidepreventie. In aanloop naar het debat pleit de VNG bij de Kamerleden onder meer voor focus op collectieve voorzieningen, extra budget voor de lokale aanpak, en passende woonplekken voor mensen met psychische problematiek.
Voorkom de bezuiniging van 300 miljoen op het versterken van de pandemische paraatheid van GGD'en, en houd de specifieke uitkering voor soa-zorg en seksualiteitshulpverlening in stand. Deze boodschap geeft de VNG Tweede Kamerleden mee in aanloop naar het commissiedebat Publieke Gezondheid op 2 april.
Vanuit het ministerie van VWS loopt een traject om beleidsvarianten te ontwikkelen voor de inrichting van acute (ziekenhuis)zorg. Uiteindelijk moet dit leiden tot nieuwe normen voor de kwaliteit en toegankelijkheid van de acute zorg.
De Tweede Kamer debatteert 14 mei over het wetsvoorstel integrale suïcidepreventie. We onderstrepen het belang van dit maatschappelijk urgente thema. Om deze wet tot een succes te maken, vragen gemeenten aandacht voor een aantal zaken.
Gemeenten die de Brede SPUK-regeling hebben aangevraagd, moeten aan een aantal voorwaarden voldoen. Het indienen van een integraal plan van aanpak is een van de voorwaarden voor het verlenen van de uitkering voor 2024 en de jaren erna. Het Plan van aanpak moet voorzien zijn van een positief advies.
Utrecht maakt de vestiging van nieuwe tabaksspeciaalzaken onmogelijk. Wethouder Eelco Eerenberg: 'Met het landelijke verbod op verkoop in supermarkten in aantocht, voorzien we dat de markt zich verplaatst: dat ondernemers op zoek gaan naar oplossingen om na juli 2024 tóch tabak te kunnen verkopen.'
Heeft u vragen over het Gezond en Actief Leven Akkoord (GALA) en/of het Integraal Zorgakkoord (IZA) en de Brede Specifieke Uitkering (SPUK)? Stel ze tijdens een van onze online vragenuurtjes.