Nieuws
Om onze leefomgeving en de gezondheid van inwoners te beschermen, moeten overheden gezamenlijk zorgen dat de concentraties PFAS zo snel mogelijk dalen. Daarom vragen we met het IPO aandacht voor de groeiende PFAS-vervuiling en de noodzaak om de bestaande PFAS-verontreiniging aan te pakken.
De nieuwe samenwerkingsovereenkomst over inzameling van plastic verpakkingsafval is rond. De VNG is tevreden met het resultaat omdat over de belangrijkste punten voor gemeenten afspraken zijn gemaakt. Gemeenten moeten nog wel individueel een deelnemersovereenkomst met Verpact sluiten.
De krachtenbundeling tussen rijk en decentrale overheden voor een circulaire economie is een eerste stap, maar er is meer nodig. Bij de Tweede Kamer dringen we onder meer aan op betere wetgeving, meer regie en financiële ondersteuning om de transitie naar een circulaire economie meer te stimuleren.
De ALV stemde op 18 juni vrijwel unaniem in met het onderhandelingsresultaat over de inzameling van verpakkingsafval. Nu wordt gewerkt aan de verdere uitwerking. Naar verwachting is deze begin augustus gereed. Dan worden gemeenten op 26 augustus hierover bijgepraat.
Bedrijven die met asbest in aanraking kunnen komen, moeten een ondernemersvergunning aanvragen bij SZW. Dat stelt het kabinet voor in een wijziging van de Arbowet. Het is nog onduidelijk wat dit betekent voor gemeenten. De VNG dringt aan op een uitvoerbaarheidstoets.
De ALV heeft met 94,46% ingestemd met het onderhandelingsresultaat voor de inzameling van huishoudelijk verpakkingsafval. Het bestuur heeft mandaat gekregen om het resultaat uit te werken in een overeenkomst met Verpact. Gemeenten kunnen vervolgens individueel een deelnemersovereenkomst afsluiten met Verpact.
De VNG, NVRD en Verpact zijn in een vergevorderd stadium met het maken van nieuwe afspraken over de inzameling van verpakkingen. Het onderhandelingsresultaat wordt de komende weken voorgelegd aan de achterbannen. Daarbij vragen we om mandaat om de afspraken te vertalen in een nieuwe ketenovereenkomst.
Gemeenten hebben recht op vergoeding van de opruimkosten van plastic wegwerpartikelen. Deze vergoeding is over 2023 en 2024 nog niet betaald. Het gaat om miljoenen euro’s. In onze inbreng voor het Kamerdebat Circulaire Economie vragen we om duidelijkheid te geven wanneer gemeenten dit geld krijgen.
Met het ondertekenen van het convenant 'Krachtenbundeling Circulaire Economie’ is een belangrijke stap gezet om de realisatie van een circulaire economie te versnellen. Het is nu zaak om voortvarend de afspraken uit dit convenant in te vullen en in de praktijk te brengen.
De VNG en IPO bepleiten een nationaal programma om gezamenlijk de luchtkwaliteit te laten voldoen aan de nieuwe Europese luchtkwaliteitsnormen. Op die manier voorkomen we dat de woningbouwopgave in de knel komt en zorgen we ervoor dat inwoners kunnen wonen, werken en recreëren in schone lucht.