Nieuws
De Gemeentelijke Monitor Sociaal Domein is vernieuwd. Beleidsmakers vinden actuele cijfers over 2024, onder meer over beschermd wonen. Nieuw is verdiepende informatie over gezondheid en leefstijl, waarmee gemeenten beter inzicht krijgen in ondersteuningsvragen.
Zoals eerder bericht, ging het VNG-bestuur op 2 juli akkoord met het onderhandelaarsakkoord van het Aanvullend Zorg- en Welzijnsakkoord (AZWA). Per ledenbrief informeren we gemeenten nu onder meer over het onderhandelaarsakkoord, de financiën, de gevolgen voor gemeenten en hun inwoners, en het vervolgproces.
Binnenkort verschijnt de nieuwe wijzigingsregeling van de Brede SPUK in de Staatscourant. Gemeenten ontvangen hierover na de zomer een brief van VWS. Hierin staat, zoals al door het kabinet is aangekondigd, dat de budgetkorting van 10% voor de Brede SPUK en de SPUK IZA per 1-1-2026 wordt doorgevoerd.
Het VNG-bestuur is woensdagavond akkoord gegaan met het onderhandelaarsakkoord van het Aanvullend Zorg- en Welzijnsakkoord (AZWA). Dit akkoord biedt gemeenten een goede basis om de samenwerking lokaal en in de regio’s te continueren en zo verder te werken aan de beweging naar preventie en gezondheid.
De VNG heeft besloten om de samenwerking met de Gemeentezorgspiegel van Vektis per 31 december 2024 te stoppen. Uit de evaluatie in 2024 blijkt de impact van en waardering voor de Gemeentezorgspiegel door gemeenten als onvoldoende te worden ervaren voor het continueren van de samenwerking.
De Integraal Zorgakkoord-werkgroep laagdrempelige steunpunten rondde in 2024 een Europese aanbesteding af om een landelijk ondersteuningsprogramma op te zetten en uit te voeren. Significant heeft, samen met MIND en Pluut & Partners, deze aanbesteding gewonnen.
De afspraken over gelijkwaardigheid tussen de VNG, Zorgverzekeraars Nederland en het ministerie van VWS zijn door het bestuurlijk overleg IZA vastgesteld. Daarmee zal de VNG de inhoudelijke gesprekken met de IZA-partijen hervatten.
Er is nu via ZonMw subsidie beschikbaar voor het ontwikkelen van kennis over succesvolle opschaling van effectieve preventieaanpakken. De subsidie kan aangevraagd worden door onderzoeksorganisaties die werken in een domeinoverstijgend samenwerkingsverband, waarin ook gemeenten betrokken kunnen zijn.
Het ministerie van VWS heeft op 17 december laten weten dat de SPUK IZA (Specifieke Uitkering Integraal Zorgakkoord) in 2025 doorloopt. Gemeenten kunnen de ingezette activiteiten in de regio dus voortzetten.
Het RIVM publiceerde vandaag het 1e rapport over de voortgang rondom het Gezond en Actief Leven Akkoord (GALA) en de Monitor Valpreventie. Het RIVM is gevraagd om de ontwikkelingen van het akkoord met de zogeheten GALA-monitor en de voortgang van de aanpak Valpreventie te volgen.