Het College voor Dienstverleningszaken kwam op 27 september bijeen. Op de agenda stond: collectieve inkoop, het GGU Jaarplan 2025, contractstandaarden jeugd en contractstandaarden WMO 2021. 

Daarna volgde een gezamenlijke heisessie met de Taskforce Samen Organiseren. Dat startte met het advies over het Risicobeheerfonds aan het VNG-bestuur en vervolgens nam trendwatcher Richard Hooijdonk de aanwezigen mee in de toekomst van onder meer AI.

Collectieve inkoop

Het College besprak de uitdagingen en kansen rondom collectieve inkoop. Zo is er de wens om lokale ondernemers te betrekken bij aanbestedingen. Ook zijn er verschillen tussen grote en kleine gemeenten wat betreft inkoopcapaciteit. Er wordt gezocht naar een manier om gemeenten bij elkaar te kunnen brengen en een organisatievorm die daar bij past. 

VNG-jaarplan 2025

Belangrijke aandachtspunten van VNG-jaarplan 2025 kwamen onder de aandacht, zoals het inzichtelijk maken van het GGU-portfolio, de tevredenheid over het portfolio en het gebruik van deze diensten en producten. Het onderwerp arbeidsmarktkrapte is op voorspraak van het CvD een prominenter thema op verschillende plekken in het jaarplan geworden, vooral in combinatie met financiële tekorten. Ook voor meer aandacht voor de vermindering van regeldruk en uitvoerbaarheid is gepleit.

Contractstandaarden Jeugd

De aanpassing van de contractstandaarden Jeugd stond als hamerstuk op de agenda. Het College voor Dienstverleningszaken is akkoord gegaan met de inhoudelijke wijzigingen en het standaard inkoopdocument.

Contractstandaarden Wmo 2021

Ook de Contractstandaarden Wmo 2021 stond ter besluitvorming op de agenda. Het College voor Dienstverleningszaken heeft ingestemd met het voorstel om de Contractstandaarden Wmo 2015 met een verplichtende mate van verbindendheid aan de ALV van VNG voor te leggen. Daarnaast heeft het College ingestemd met de jaarlijkse update van de Contractstandaarden Wmo 2015, waarbij grote wijzigingen ter afweging aan het College en de commissie Zorg, Jeugd en Onderwijs worden voorgelegd. 

Het tweede deel van de vergadering was een gezamenlijke heidag met de Taskforce Samen Organiseren.

Risicobeheerfonds

Christiaan van Ravensbergen en Frank Elion van VNG Risicobeheer verzorgden een presentatie over het risicobeheerfonds. Het VNG Risicobeheerfonds past volgens het College en de Taskforce uitstekend bij de uitgangspunten van de Gezamenlijke Gemeentelijke Uitvoering omdat het de krachten van gemeenten bundelt, kosten beheerst, innovatie stimuleert, solidariteit bevordert en de uitvoeringskracht van gemeenten versterkt. We zien dit als een stap naar voren in de ambitie om de kracht van de gemeenten als één sterke bestuurslaag die verantwoordelijkheid neemt, zichzelf als collectief versterkt, en die naar buiten spreekt met één krachtige stem te realiseren.

Het CvD geeft een positief advies over het Risicobeheerfonds aan het VNG-bestuur. Het biedt aanzienlijke potentie om de risico’s van gemeenten beter te beheersen en kosten te besparen, mits de implementatie en opschaling zorgvuldig worden gemanaged. Dit advies en de aandachtspunten en aanbevelingen voor het bestuur zijn in samenwerking met de Taskforce tot stand gekomen. Het VNG-bestuur besluit eind 2024 of het Risicobeheerfonds wordt opgericht. Bij een positief besluit zullen de leden van het College voor Dienstverleningszaken en de Taskforce Samen Organiseren actief gaan werven in de eigen regio.

Inspiratiesessie

Tot slot schetste Richard van Hooijdonk een toekomstperspectief over technologie. Het duurt volgens hem gemiddeld 6 jaar voordat grote ontwikkelingen zijn geïmplementeerd in organisaties. Om de toekomst nu te kunnen ontdekken is vooruitkijken daarom van groot belang. Hij vindt dat gemeenten gevangen zitten in het systeem van wettelijke kaders. Een doordachte architectuur kan volgens hem helpen bij verandering van deze barrières. Hij adviseert gemeenten om een ecosysteem te bouwen en geeft aan dat het helpt om ambassadeurs in te zetten om deze transitie te begeleiden.

Meer informatie

Heeft u vragen? Neem contact op met het team Samen Organiseren: samenorganiseren@vng.nl.