Het Comité van de Regio’s kwam op 19 en 20 februari bijeen in Brussel voor de constituerende vergadering. Hier zijn alle voorzitters en vicevoorzitters benoemd, er werden veel kennismakingsgesprekken gevoerd en de leden spraken voor het eerst in deze periode over een aantal inhoudelijke onderwerpen. 

Van Green Deal tot veiligheid

Volgens goed gebruik komt de Nederlandse delegatie tijdens de plenaire week samen om de inzet tijdens de plenaire vergadering te bespreken. De leden werden door een expert meegenomen in de laatste ontwikkelingen met betrekking tot het Meerjarig Financieel Kader. Daarnaast gaven het HNP en de VNG gezamenlijk een presentatie over het Commissiewerkprogramma. Belangrijke aandachtspunten voor aankomende periode zijn concurrentievermogen, veiligheid en defensie. In de plannen over het concurrentievermogen spelen innovatie en simplificatie – minder regels voor het bedrijfsleven – een belangrijke rol. De gezamenlijke delegatie zal de ontwikkelingen volgen en de hierop acteren.

Cohesiebeleid hoogste prioriteit

Eén van de belangrijkste onderwerpen deze periode zijn de onderhandelingen over het Meerjarig Financieel Kader na 2027, in het bijzonder het cohesiebeleid. Dit is voor de Nederlandse delegatie een belangrijk onderwerp, omdat veel gemeenten en provincies gebruik maken van Europese fondsen. In debat met Eurocommissaris voor cohesie, Raffaele Fitto, gaven Ellen van Selm, burgemeester van Purmerend, en Jan Klopman, gedeputeerde voor Flevoland, namens de Nederlandse delegatie aan dat het belangrijk is dat het partnerschapsbeginsel behouden blijft in het nieuwe beleid. Decentrale overheden moeten aan het roer blijven. Daarnaast moet het aanvragen van fondsen makkelijker en toegankelijker worden gemaakt. Van Selm en Klopman konden zich dan ook vinden in de woorden van Fitto dat regio’s in het hart van toekomstig cohesiebeleid moeten staan. 

Geopolitiek en wonen

Ook Antonio Costa, de voorzitter van de Europese Raad, was aanwezig als gastspreker bij de opening. Ellen van Selm gaf hem mee dat het belangrijk is snel oplossingen te vinden voor de uitdagingen op het vlak van huisvesting, armoede en immigratie. Andere leden van het comité deelden de zorg dat stress over de woonsituatie en energierekening mensen vatbaarder maakt voor populisme. In de veranderende wereld moeten we daarom tegelijkertijd ook sterk blijven opkomen voor Europese waarden zoals vrijheid, mensenrechten, rechtsspraak en gelijkheid. In aanwezigheid van Eurocommissaris voor Energie en Wonen, Dan Jorgensen, heeft Van Selm vervolgens drie ideeën aangedragen voor hoe de EU kan helpen bij het oplossen van de wooncrisis. Onder andere het aanpassen van staatssteunregels, zodat corporaties ook overheidsfinanciering kunnen ontvangen voor het bouwen voor middenhuur, is daarbij van belang.