Gemeenten kopen jaarlijks voor tientallen miljarden euro’s in, daarbij zijn ze op zoek naar de beste diensten en producten. Elke gemeente heeft te maken met aanbestedingsregels, door decentrale overheden vaak genoemd als voorbeeld van Europese regeldruk. Daarnaast koopt de VNG met GT collectief diensten en producten in voor gemeenten.

Actueel

Uitgelicht: TenderKalender

TenderNed heeft samen met de VNG de Tenderkalender ontwikkeld. De TenderKalender is een openbaar overzicht van geplande aanbestedingen op TenderNed. Aanbestedende diensten kunnen hierin geplande aanbestedingen aanmaken, opslaan, publiceren en intrekken. Gemeenten en ondernemers zien zo ruim van tevoren wat er aankomt, zonder dat ze op zoek hoeven naar aparte lijstjes per gemeente of samenwerkingsverband. De TenderKalender wordt beheerd door TenderNed en is gepubliceerd op hun website. 

Weten hoe hoe de TenderKalender werkt? Bekijk dan het webinar ‘De TenderKalender komt eraan!’. Er wordt continu aan de TenderKalender gewerkt. Informatie over de doorontwikkeling delen we dit via de community Inkoop en Aanbesteden op VNG Fora en via deze webpagina.

Bekijk de TenderKalender

Kennis

Uitleg en achtergrond

Inkoop bij gemeenten

Inkoop is een belangrijk instrument voor gemeenten. Ze kopen samen jaarlijks voor meer dan € 40 miljard in. Met hun inkoop kunnen gemeenten ook maatschappelijke doelen bevorderen. 

Lees over inkoop door gemeenten

Vraag en antwoord

Community Inkoop en Aanbesteden

'Weet wat er speelt, deel kennis en werk samen met 1239 gemeentelijke inkoop professionals uit heel Nederland!’
De VNG wil graag professionals op het gebied van inkoop en aanbesteden bij elkaar brengen, opdat zij hun expertise met elkaar kunnen delen. 

Sparren met collega-inkopers? Dat kan op ons digitale platform Inkoop en Aanbesteden op VNG Fora. Let op: om in te loggen is lidmaatschap vereist. Bent u nog geen lid, dan kunt u het lidmaatschap aanvragen via forum.helpdesk@vng.nl (alleen voor gemeenten en gemeentelijke organisaties).
 

Meest recente discussies op het VNG-forum

Inkoop en Aanbesteden

1455 deelnemers | Laatst bijgewerkt op 21 juli 2026 om 11:12

Nieuwsbrief

GT heeft haar eigen maandelijkse nieuwsbrief met specifiek nieuws over diensten en producten. Meld u aan voor de nieuwsbrief en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen rond GT.

Praktijk

Aan de slag

GT en collectieve inkoop

De VNG koopt met GT producten en diensten voor gemeenten in. GT wil voor gemeenten in Nederland telecommunicatie- en ICT-diensten van de beste kwaliteit tegen de laagste prijs realiseren.  De aanbestedingskalender biedt u een overzicht van zowel de lopende als de nieuwe initiatieven. 

Servicecentrum Gemeenten (SCG)

Het Servicecentrum Gemeenten (SCG) borgt professioneel en structureel het groeiend aantal gezamenlijke contracten dat door de VNG wordt afgesloten voor gemeenten.

Lees meer over het Servicecentrum Gemeenten

Maatschappelijk Verantwoord Opdrachtgeven en Inkopen

Van klimaat en milieu tot diversiteit en inclusie: maatschappelijke vraagstukken waaraan gemeenten kunnen werken door verantwoorde keuzes te maken als opdrachtgever en inkoper. Het Manifest Maatschappelijk Verantwoord Opdrachtgeven en Inkopen (MVOI) helpt gemeenten om hier werk van te maken. 

Lees meer over het manifest

Publicaties & Brieven