In 2024 stelde het kabinet de nationale strategie VN-verdrag Handicap vast, met als doel een toegankelijke samenleving in 2040. De VNG steunt dit, mits de financiën kloppen, de werkagenda inhoudelijk voldoet en er een uitvoerbaarheidstoets komt. Dit schrijven we in onze inbreng voor het debat op 9 september.

Werkagenda 2025-2030

Gemeenten zijn voorzichtig positief over de Werkagenda 2025 - 2030. We komen tot dit standpunt op grond van de 3 voorwaarden die we in 2024 hebben gesteld:

Financiën: 

Er is weliswaar een budget van € 920 miljoen beschikbaar maar dat is verspreid over 7 ministeries en het zijn voor het grootste deel bestaande middelen, terwijl er wel voor een deel nieuwe maatregelen worden voorgesteld.

Inhoud van de werkagenda

In hoofdstuk 2 van de Werkagenda (maatregel 2 van par. 2.5) wordt een verkenning naar ‘gemeentelijke verschillen’ aangekondigd, die binnenkort onder regie van de VNG zal starten. Daarmee hopen we beter inzicht te krijgen over welke verschillen het precies gaat. En we brengen de Kamer graag in herinnering dat we in onze gedecentraliseerde eenheidsstaat gemeentelijke beleidsvrijheid hebben als een taak bij gemeenten wordt belegd. Of harmonisatie mogelijk en wenselijk is zou, samen met belangenorganisaties van mensen met een beperking, per onderdeel moeten worden bezien.

Uitvoerbaarheidstoets: 

Er moet een Uitvoeringstoets Decentrale Overheden (UDO) komen per maatregel of set van maatregelen. Gemeenten zijn blij dat de afspraak hierover duidelijk is opgenomen in de Werkagenda, zodat het perspectief van uitvoerbaarheid in de verdere stappen vanaf het begin wordt meegenomen. 

Meer informatie

VNG-inbreng voor Plenair debat VN Verdrag Gehandicapten 9 september (pdf, 122kB)