De VNG heeft 2 nieuwe modelverordeningen gepubliceerd: de Model Re‑integratieverordening Participatiewet en de Model Verordening maatregelen Participatiewet, IOAW en IOAZ. We adviseren gemeenten om de nieuwe verordeningen voor 1 januari 2027 vast te stellen.
Lees hier onze ledenbrief en download de modelverordeningen
Beide modelverordeningen bevatten een toelichting en implementatiehandleiding.
Aanpassing nodig door nieuwe wetgeving
Aanleiding is het wetsvoorstel Wet handhaving sociale zekerheid. De Eerste Kamer behandelt dit wetsvoorstel op dit moment. Als het voorstel wordt aangenomen, treedt de wet naar verwachting op 1 januari 2027 in werking. Door deze wet en fase 3 van de Participatiewet in balans moeten gemeenten enkele verordeningen vervangen.
Nieuwe Verordening maatregelen Participatiewet, IOAW en IOAZ
De Model Afstemmingsverordening Participatiewet, IOAW en IOAZ wordt vervangen door de nieuwe Verordening maatregelen Participatiewet, IOAW en IOAZ. Deze verordening beschrijft onder meer de procedure en berekeningsmethodiek voor het opleggen van een maatregel. Ook staat erin wat wordt verstaan onder tekortschietend besef van verantwoordelijkheid.
Gewijzigde re-integratieverordening
Ook de Model Re-integratieverordening Participatiewet moet opnieuw worden vastgesteld. De reden hiervoor is een gewijzigde delegatiegrondslag. Ook is artikel 5 over sociale activering in deze modelverordening vervangen door de artikelen 5 en 5a over maatschappelijke participatie, al dan niet gericht op arbeidsinschakeling. Daarnaast is verduidelijkt wie tot de doelgroep voor de proefplaats kan behoren. Daarmee sluit het model beter aan op de ruimte die gemeenten hebben om deze voorziening aan te bieden aan hun inwoners.