Laatst bijgewerkt: 05 juni 2026

Op disndag 26 mei vond de laatste (6) van reeks VTH-netwerksessies plaats over de GEMMA-processen 'Behandelen klacht, signaal, verzoek'. Er is een toelichting geven over de wijzigingen die zijn doorgevoerd in deze processen van het toezichthouden en handhaven. 

Daarnaast is er een totaaloverzicht (parapluproces) opgesteld waarin alle processen en hun onderlinge samenhang zijn opgenomen. Deze nieuwe opzet en uitwerkingen lichten we graag toe in een reeks netwerksessies. Zie voor een overzicht de tabel onderaan.

Sessie 6

Toelichting van de bedrijfsprocessen 'Behandelen klacht fysieke leefomgeving', 'Behandelen handhavingsverzoek', 'Behandelen verzoek tot invorderen dwangsom' en 'Behandelen verzoek tot uitvoeren bestuursdwang'.

Tijdens de sessie

In deze zesde sessie stonden de processen 'Behandelen klachten, signalen en verzoeken' centraal. We hebben deze processen stap voor stap doorlopen en toegelicht wat dit per stap inhoudt. Ook lieten we zien waar en hoe dit proces binnen het parapluproces terugkomt.

In de eerste twee sessies hebben we daarvoor de basis gelegd. In sessie 1 (10 maart) stond het parapluproces centraal: het totaaloverzicht van alle processen en hun onderlinge samenhang. In sessie 2 (26 maart) zijn we ingegaan op zaakgericht werken in relatie tot deze processen. In de derde sessie (7 april) stond het proces ‘Uitvoeren controle’ centraal. We hebben dit proces stap voor stap doorlopen en toegelicht wat dit per stap inhoudt. 

Om de verdiepende sessies goed te kunnen volgen, gaan we ervan uit dat u bekend bent met deze basis. Heeft u sessie 1 en 2 nog niet gevolgd, dan adviseren wij u deze eerst terug te kijken. 

Interessant voor

Medewerkers Toezicht & Handhaving, Toezichthouders, Juristen, Functioneel beheerders VTH-systeem, Procesadviseurs, Kwaliteitsmedewerkers, Informatiemanagers/-adviseurs.

Sprekers

Ellen Zwiers, Sandra Anzion en Paul Jansen (Team VTH VNG)

Opname en presentatie 

Bekijk de opname terug:

Download: Presentatie GEMMA Toezicht en Handhaving – 26 mei (Ppt, 4.2 mB)

Overzicht 

VTH-netwerksessies (reeks) GEMMA processen Toezichthouden en Handhaven:
 

#

Wanneer

Onderwerp

Toelichting

1

Dinsdag 10 maart

10:00 – 11:30

Interbestuurlijke processenraamwerk Omgevingswet

Samenhang processen Toezichthouden en Handhaven (parapluproces)

Aanpassingen aangeven en daarop toelichting geven.

Toelichting geven op de samenhang van de verschillende processen.

Let op: Netwerksessies 1 moet bekeken zijn om aan sessie 2 te kunnen deelnemen.

2

Donderdag 26 maart

10:00 – 11:30

VTH en zaakgericht werken

Theorie geven van het zaakgericht werken en toelichting geven op de dilemma's bij T&H en de aanpassing van de ZTC.

Let op: Netwerksessies 1 moet bekeken zijn om aan sessie 2 te kunnen deelnemen.

3

Dinsdag 7 april

15:00 – 16:30

Uitvoeren controle

Inhoudelijke toelichting geven op dit proces.

Let op: Netwerksessie 1 en 2 moeten gevolgd/bekeken zijn om aan deze sessie te kunnen deelnemen.

4

Donderdag 16 april

13:00 – 14:30

Nemen handhavingsbesluit

Inhoudelijke toelichting geven op dit proces.

Let op: Netwerksessie 1 en 2 moeten gevolgd/bekeken zijn om aan deze sessie te kunnen deelnemen.

5

Woensdag 6 mei

14:30 – 16:00

Invorderen dwangsom

Uitvoeren bestuursdwang

Inhoudelijke toelichting geven op deze processen.

Let op: Netwerksessie 1 en 2 moeten gevolgd/bekeken zijn om aan deze sessie te kunnen deelnemen.

6

Dinsdag 26 mei

13:00 – 15:00

Behandelen klacht fysieke leefomgeving

Behandelen handhavingsverzoek

Behandelen verzoek tot invorderen dwangsom

Behandelen verzoek tot uitvoeren bestuursdwang

Inhoudelijke toelichting geven op deze processen.

Let op: Netwerksessie 1 en 2 moeten gevolgd/bekeken zijn om aan deze sessie te kunnen deelnemen


Aanmelden 

Leden van het VTH-netwerk ontvangen automatisch een uitnodiging voor de netwerksessies. Wilt u deze uitnodiging doorsturen naar een collega? Dat kan uiteraard. Houd er wel rekening mee dat we collega’s die geen lid zijn, niet automatisch op de hoogte kunnen brengen bij wijzigingen of annuleringen van de bijeenkomst.

Bent u nog geen lid van het VTH-netwerk? Meld u dan aan via het aanmeldformulier. Na aanmelding ontvangt u automatisch uitnodigingen voor toekomstige sessies en beslist u zelf of u deelneemt.