BuitenBeeld Maayolein Goelem

VNG Magazine nummer 17, 8 november 2019

Auteur: Cindy Castricum | Beeld: Martine Sprangers

Frank Bolink en Gerard Koopman, Noordoostpolder

Maayolein Goelema (CDA), raadslid Noordoostpolder

 

Blikvanger in de polder

Wie vanaf de A6 vanuit Lelystad de Noordoostpolder binnenrijdt, passeert onherroepelijk het Monument Noordoostpolder, in de volksmond het Ketelhuisje genoemd. Het is een van de drie kunstwerken die bij de invalswegen van de Noordoostpolder staan, net als het Boothuis (A6, bij de afrit Lemmer) en het Polderhuisje (N50, tussen Ramspol en Ens). Het zijn ontwerpen van het Twentse kunstenaars- en architectenduo Frank Bolink en Gerard Koopman.

Vanwege de locatie zullen veel automobilisten deze blikvanger aan de A6 wel kennen, denkt raadslid Maayolein Goelema. ‘Het huisje lijkt zo van een kindertekening te zijn geplukt’, licht ze toe. ‘Je merkt dat het perspectief ogenschijnlijk niet klopt, waardoor je nog eens over je schouder wilt kijken. Het geheim zit hem in het grondvlak dat niet een standaard rechthoek is, maar een parallellogram, waardoor er een bijzonder perspectief ontstaat.’
De aluminium rookpluimen uit de schoorsteen zijn tevens de golven die het voormalig zeeniveau aangeven, vervolgt ze. ‘Je voelt je met de auto onder de dijk verdwijnen. Op de golven vaart een bootje tegen de wind in, symbool van de gewonnen strijd van Flevoland tegen het water.’ Als raadslid moet je ook weleens tegen de stroom invaren, aldus Goelema.
Goelema, sinds vorig jaar raadslid voor het CDA, woont bijna haar hele leven al in Noordoostpolder. ‘Mijn ouders verhuisden naar een boerderij hier in de polder toen ik een baby van zes weken was’, vertelt ze. ‘Tijdens mijn studie ben ik wel even weggeweest, maar daarna weer hier gaan wonen.’ Ze houdt veel van de polder, maar trekt er ook vaak op uit. ‘Elke keer als ik dan weer terugkom en langs het Ketelhuisje rijd, krijg ik het gevoel van: ik ben weer thuis.’

Ze hoopt dat deze publicatie mensen ertoe beweegt eens van de A6 af te slaan, de polder in. ‘In Noordoostpolder staan heel veel mooie kunstwerken in de openbare ruimte. Ga eens van de snelweg af en kom kijken.’

Bent u burgemeester, wethouder of raadslid en wilt u ook uw verhaal doen? Stuur dan een e-mail met motivatie waarom een bepaald kunstwerk in de openbare ruimte in uw gemeente betekenisvol is: redactie@vngmagazine.nl o.v.v. BuitenBeeld.

vng.nl/buitenbeeld